Czytaj post
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Romana Romaszyn, Andrij Lesiw, Aleksandra Ada Oranż

Romana Romaszyn, Andrij Lesiw, "Wojna, która zmieniła Rondo"

Przede wszystkim przepiękne ilustracje, które skrywa dość niepozorna okładka. Każdą z nich totalnie wytatuowałabym sobie na plecach (chociaż wtedy mogłabym oglądać je tylko w lustrze, więc trochę bez sensu). Do tego prosta historia: w mieście Rondo mieszkają trzej przyjaciele – ale nie skrzydłowy, bramkarz i łącznik, tylko Fabian, Danek i Gwiazdka. Pewnego dnia do granic Ronda dociera Wojna i zmienia pogodne miasto kwiatów w czarne, zadymione pustkowie. Mieszkańcy giną, pozbawione światła kwiaty więdną.

Wiem, że ta książka musiała skończyć się dobrze, jednak diagnoza „nawet najdelikatniejszy...

Czytaj post
buforowanie, Świat Książki, Toni Morrison, Sławomir Studniarz

BUFOROWANIE - Toni Morrison, 'Najbardziej niebieskie oko"

[BUFOROWANIE] Czytam Toni Morrison "Najbardziej niebieskie oko" (tłum. Sławomir Studniarz) i coś czuję, że wrócę do tej zaniedbanej przeze mnie autorki na dłużej. Wstrząsająco dobre.

"Książki dla dzieci pełne były obrazków przedstawiających dziewczynki śpiące ze swoimi lalkami. Z reguły były to szmaciane lalki, ale takie w moim przypadku nie wchodziły w grę. Zresztą ich okrągłe tępe oczka, płaskie jak naleśniki twarze i pomarańczowe robale zamiast włosów budziły we mnie obrzydzenie i głęboko skrywany lęk.

(...)

Pragnęłam tylko jednego: rozerwać lalkę na części. Zobaczyć, z czego jest zrobione,...

Czytaj post
Michał Wójcik, Znak, Zofia Posmysz

Zofia Posmysz, Michał Wójcik, "Królestwo za mgłą"

Ponieważ gryzie mnie sumienie, w pierwszym zdaniu zaznaczam: wszystkie pochwały na temat tej książki możecie przeczytać gdzie indziej i ja się pod nimi z góry podpisuję. Byłam na spotkaniu z Zofią Posmysz w Muzeum Historii Żydów Polskich jesienią 2016, autorka zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie, czekałam na ten wywiad jak kania dżdżu. A jednak nie wszystko mi się w „Królestwie za mgłą” podoba.

Mam wrażenie, że Michał Wójcik rozmawia z Zofią Posmysz na mocno ugiętych kolanach. Do pewnego stopnia to rozumiem: patrz wspomniana powyżej charyzma 93-letniej pisarki. Do tego jest to osoba w...

Czytaj post
Beata Kozidrak

Beata Kozidrak i "Unia poetów"

Wpis, który zawiera wiersz o Beacie Kozidrak.

Mieszkam w kraju miliona poetów i poetek oraz niestety mam przykrą skłonność do czytania poezji wszelakiej. Czytam poezję wybitną i tony poezji koślawej z podobną uwagą, dlatego gdy w moje ręce wpadł tom poezji absolwentek i absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. 1921-2016, to nie mogłem tego zostawić ot tak sobie. Szkołę ukończyli m.in. Julia Hartwig, Marcin Świetlicki, Anna Kamieńska i... Beata Kozidrak. Zatem w tomiku znalazły się poezje takie jak "Dwa zdziwienia" Kamieńskiej i "Piechotą do lata (tekst piosenki)"...

Czytaj post
Znak, Michał Olszewski

Michał Olszewski, 'Upał"

Mieliśmy napisać o “Upale” wspólnie, ale ja akurat muszę sobie coś sprawdzić. Oddaję głos red. Szotowi.

[OW]

Ile to już książek, na których okładkach czy w notach reklamowych, wydawca pisał, że to pierwsza taka książka napisana językiem blogów, komunikatorów, internetu, przeszło przez moje ręce? Ciężko zliczyć. Sięgnięcie po #upał Michała Olszewskiego było dla mnie trudnym momentem, bo wydawca stwierdził tak: “Fikcja bardziej bolesna niż rzeczywistość”. Otóż proszę o wybaczenie, ale nie wierzę w żadne fikcje boleśniejsze od tego co mnie otacza. A zwłaszcza jeśli są one zamieszczone w książce,...

Czytaj post
Michał Olszewski, buforowanie, Znak

BUFOROWANIE - Michał Olszewski, "#upał"

Będzie tutaj o tej powieści jutro pewnie, ale dzisiaj już zajawiam, że choć myślałem, że to książka, która nie ma szans się udać, to się myliłem. Choć nie do końca. Cytat za to dobrałem na dzisiaj pokazujący trafnie i dobitnie o czym pisać zamierzam.

"Zamawiam kebab zawijany w cieście i wodę dla zdrowia, bo trzeba dbać o zdrowie, oraz koniecznie lodowaty napój energetyczny, dzisiejszy dzień wygląda na wyczerpujący, mam więc do tego prawo.

(...) Tu również roi się od tematów, w tej chłodnej mimo upału jaskini, prowadzonej przez przybyszów z egzotycznej Turcji. Mogę sypać nimi jak z rękawa,...

Czytaj post
TAKO, Taro Miura, Karolina Radomska-Nishii

Taro Miura, "Pojazdy CO2. Mały przewodnik"

Coś nie mam w tym tygodniu szczęścia do książek dla dzieci. “Pojazdy CO2. Mały przewodnik” autorstwa Taro Miury to rzecz nudna i bez polotu.

W “Pojazdach…” znajdziecie dwie strony wstępu o tym czym jest dwutlenek węgla, a następnie ilustracje różnych środków transportu (bryczka, helikopter, samochód osobowy itd) z podaniem ile emitują gramów dwutlenku węgla. Ta przydługa wyliczanka kończy się matematyką, czyli planszą “porównajmy emisję CO2 przypadającą na jedną osobę”. Dwie strony o rachunkach i tekst od autora. Koniec.

Nie przyczepię się zbytnio do rysunków - przewidywalny standard światowy...

Czytaj post
Katarzyna Dworaczyk, Dazajn Dizajn

Katarzyna Dworaczyk, "Wszystko, co jest teraz, zaczęło się tam"

Moje najnowsze odkrycie – chociaż słowo „odkrycie” jest może nieco na wyrost, bo dostałam ten egzemplarz od autorki, z którą miałam przyjemność zasiadać na jednej kanapie podczas ubiegłoczwartkowego panelu o komiksie feministycznym w poznańskim Psie Andaluzyjskim.

„Wszystko, co jest teraz, zaczęło się tam” to, jak głosi podtytuł, ilustrowana książka pamiętania siebie. Pomysł na nią jest genialnie nieskomplikowany: po lewej prosta, wyraźna grafika, po prawej kilkuzdaniowa maksymalnie anegdota. Na dole strony, obok numeru – wiek bohaterki, odpowiadający danemu przeżyciu.

Pozwólcie, że posłużę...

Czytaj post
Hokus-Pokus, Agnieszka Wolny Hamkało, Ilona Bałut

Agnieszka Wolny Hamkało. Ilona Bałut, "Nikt nas nie upomni"

Z pewnością sporo jest dzieci mrocznych, które nie lubią jaskrawych kolorów, źle reagują na animacyjną popelinę, na które dorośli spoglądają ze strachem pomieszanym ze specyficznym zrozumieniem smutku duszy małego człowieka.

Niestety, piszący te słowa w wieku dziecięcym nad rodzinę Addamsów przekładał rodzinę Bundych, i mimo nieprzystosowania do społeczeństwa małych dzieci, lubił filmy pogodne i bajki radosne, zatem bardzo mu ciężko odnieść się własnym doświadczeniem do książki Agnieszki Wolny-Hamkało i Ilony Błaut, “Nikt nas nie upomni”, bo to książka - przynajmniej zdaniem autorki -...