Tomasz Swoboda, Emmanuel Guibert, Marc Boutavant, Adamada

Emmanuel Guibert, Marc Boutavant, "Ariol"

Jakimś cudem udało mi się całkowicie przegapić ten komiks, ale mój mąż znalazł go w wilanowskiej bibliotece, zabrał na wakacje, potem wyrywaliśmy go sobie przez tydzień, teraz mówimy w domu Ariolem. Wchodzę po pracy do domu, słysząc pytanie: "Jak minął dzień, imperatorze Munsztuk?". Dokuczam Danielowi słowami "Łyse i puste w środku" - co może oznaczać leśną polanę, ale też głowę. Kiedy jest mi wyjątkowo źle, to mamroczę pod nosem zaklęcie-wezwanie "Superkoń nas wszystkich broń!". Greta natomiast wyspecjalizowała się w kąpieli a la Ariol. Myje tylko stopy. Z wierzchu.

Narysowany prześliczną kreską, czystą i dynamiczną, komiks o przygodach osiołka Ariola jest wyczuwalnie francuski - główna akcja rozgrywa się w pośród szkolnych znajomych, zwierzęcy bohaterowie mieszkają w mieście z uroczym rynkiem, księgarnią, celebrują posiłki i kuchnię regionalną. Świat przedstawiony zawieszony jest pomiędzy realnością, umownością bajki zwierzęcej i abstrakcją. Bohaterowie stykają się z prawdziwymi problemami - od wykluczenia po poranne wstawanie zimą. Ich klasyczne cechy zostają zakwestionowane - rodzice Ariola wściekają się, kiedy ten twierdzi, że osły są głupie i wszyscy tak sądzą, koń Stępak fatalnie biega i jeszcze gorzej skacze, ale prosiaczek Ramono, cóż, jest trochę paskudny. A może po prostu jako dziecko rozwiedzionych rodziców potrzebuje zwrócić na siebie uwagę i stąd dłubanie w nosie i sztuczne rzygi w plecaku? Mucha Scysja jest najlepszą uczennicą w klasie, ale nie może usiedzieć spokojnie, więc nauczyciel straszy ją dwiema godzinami na lepie...

Komiksy o Ariolu to książkowy hat-trick: mądre, zabawne, świetnie narysowane. I, co ważne, fantastycznie przełożone przez Tomasza Swobodę. Ponieważ zaraz zapytacie w komentarzach o wiek, szacuję go z góry na cztery lata i na maksa wzwyż, osobiście nie mogę się doczekać położenia łap na trzecim tomie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywał się chomik Ewy Kuryluk?