Kultura Gniewu, Aleksandra Hirszfeld, Dagmara Matuszak, Agata Nowicka, Ewa Juszczuk, Ada Buchholc, Agata Bogacka

"Istota" - odsłona druga

Jakiś czas temu red. Szot w ostrych słowach pisał o komiksie "Istota" - w komentarzach pojawiły się zarzuty o przesadę i mainsplaining. Dzisiaj albumowi przyglądam się ja, w towarzystwie i z inspiracji Sylwii Kaźmierczak, weteranki walk o komiks kobiecy i założycielki serwisu Comix Grrrlz. 

Sylwia Kaźmierczak: „Istota”, powstały z inicjatywy Agaty ‚Endo’ Nowickiej i Aleksandry Hirszfeld pierwszy polski komiks erotyczny opowiadany z perspektywy kobiet, trafił do sprzedaży. Pojawiło się kilka recenzji, odbyło się spotkanie premierowe. Czas podsumować zatem nasze odczucia dotyczące „Istoty”. W moim przypadku będzie to sporo zarzutów.

Olga Wróbel: Chciałabym napisać, że moje pochwały zrównoważą krytykę Sylwii, jestem świeżo po lekturze komiksu, któremu – już po zarejestrowaniu negatywnych opinii – postanowiłam dać ekstra kredyt zaufania. Niestety, kredyt rozszedł się po pierwszych dwudziestu stronach, ustępując miejsca niedowierzaniu. To jest ta „Istota”, na którą tak długo czekaliśmy i czekałyśmy, poprzedzona solidną promocją i dwiema zbiórkami w serwisach crowdfundingowych??? To musi być pomyłka! (to nie jest pomyłka)

SK: Myślę, że głównym problemem „Istoty” jest to, jak poprowadzona została akcja reklamowa. Przy okazji uruchomienia kampanii na Kickstarterze zapowiedzi brzmiały dość szumnie i, jak się potem okazało, mocno nad wyraz. Każda z nas wypracowała sobie jakieś oczekiwania względem tej publikacji. Mając na uwadze kto odpowiada za „Istotę”, liczyłam na album po pierwsze z szerokim spojrzeniem na kobiecą seksualność, po drugie wchodzący w jakiś społeczno-kulturowy dialog. Naprawdę oczekiwałam większej otwartości w kwestiach np.: używania gadżetów, BDSM z kobietą-dominą, swingingu, trans, problemu z osiągnięciem orgazmu, seksu ciężarnych, osób starszych czy z niepełnosprawnością. Wpisania tych scen w jakiś szerszy kontekst: obrzędów, legend, innego okresu historycznego.

CAŁOŚĆ  TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?