Kultura Gniewu, Katherine Ferrier, Florian Ferrier, Aleksandra Jaszak

Katherine Ferrier, Florian Ferrier, "Hotel Dziwny - 2 - Śpiew Skrzekowyjca"

Jest wieczór, stoję w tzw. małym pokoiku u babci, w Mińsku Mazowieckim, rodzice i dziadkowie coś tam sobie robią w kuchni, pewnie kiszą ogórki. Trzymam w rękach komiks z Tytusem, któremu zgubiła się litera z koszulki i nagle dociera do mnie, że rozumiem, co jest napisane w dymkach. Litery wreszcie nie są oderwanymi od siebie dźwiękami, układają się w słowa. Umiem czytać! Jestem niezależna od taty i mamy, teraz mogę wchłaniać co chcę, kiedy chcę i ile chcę.

Mam nadzieję, że moja córka tak samo zapamięta poprzedni czwartek, kiedy to przyszła do mnie z Hotelem Dziwnym w tych chudych rękach, które jeszcze tak niedawno (och!) były tłustymi łapkami bobaska i zapytała stanowczo: „Mamo, czy tu jest napisane –stuk, stuk?”. Było. Stuk, stuk, jak wół. Greta już niedługo do niczego nie będzie mnie potrzebowała.

Żarty żartami, ale Hotel Dziwny, oba tomy, to komiks, który moja córka uwielbia i wertuje we wszystkie strony (czyta na razie onomatopeje, ponieważ font jest dla niej zbyt zawikłany). Przepiękne rysunki, dziwny ale bezpieczny świat, wyraziste emocje malujące się na twarzy bohaterów, szczególnie Kakiego, który jest naszym małym, wrednym ulubieńcem (no dobrze, jest jeszcze Pan Leclair, który potrafi zamęczyć każdego przy pomocy książki, ale trzymam na dystans myśli o ewentualnych podobieństwach tej postaci do pewnej osoby, która na O się zaczyna, a na Wróbel kończy). W tym odcinku bohaterowie organizują Święto Muzyki, ale na przeszkodzie stają rabusie, porywający Mariettę. Ktoś ukradł im szafir i lepiej, żeby klejnot szybko się znalazł…

Polecam dla dzieci waszych i wszystkich, jakie wpadną wam w ręce, jeżeli żadnych nie macie, to i tak możecie kupić „Hotel Dziwny”, bo jest śliczny i może kiedyś się przydać do spacyfikowania ludzi w wieku 2-12.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jakie stopy opisała Szmaglewska?