Jan Brzechwa, Aleksander Puszkin

Aleksander Puszkin, "Bajka o carze Sałtanie, o jego synu sławnym i potężnym bohaterze księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej księżniczce łabędzicy"

Z redaktorem Szotem rozdziela nas przepaść czterech lat, dzięki czemu ja jestem poważną matroną, a on swawolnym młodzieńcem, ale dorastaliśmy jeszcze we wspólnych czasach, kiedy wszyscy karmieni byli mniej więcej tym samym. Dlatego kiedy redaktor jedzie na wakacje i pyta, co mi przywieźć z podróży, niezmiennie odpowiadam: „Piórko Finista Jasnego, cud-sokoła”, a on od razu wie, o czym mówię, gdyż także miał na półce zbiór baśni rosyjskich, ilustrowany przez oszałamiającego mistrza secesji, Iwana Bilibina. Tam Kościej Nieśmiertelny ćwiartował carewicza i pakował do beczki, Maria Moriewna, piękna królewna, rozbijała wrogą armię w puch, a Wasylisa przyświecała sobie w ciemnym lesie czaszką ludzką osadzoną na kiju.

W zeszłym tygodniu kupiłam za grosze prawdziwe cacko: ilustrowaną przez tego samego Bilibina puszkinowską „Bajkę o carze Sałtanie, o jego synu sławnym i potężnym bohaterze księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej księżniczce łabędzicy” w tłumaczeniu Jana Brzechwy, którego „Baśń o korsarzu Palemonie” na zawsze przefasonowała mi wrażliwość na poetycką frazę. I tutaj jest podobnie:

„Falo moja, falo wodna, 
Tyś swawolna i swobodna, 
Ty kamienie morskie toczysz,
Ty piaszczyste brzegi moczysz,
Ty wynosisz nad odmęty
Wszelkie nawy i okręty,
Ty, gdzie tylko chcesz, tam pluszczesz,
Przed zagładą ty nas ustrzeż, 
Duszę zbaw od męki wiecznej,
Wyrzuć nas na brzeg bezpieczny!”

Albo taki fragment, w którym siostry knują przeciwko najmłodszej, którą poślubił car Sałtan, i wysyłają fałszywy list o nowonarodzonym dziecku:

„Przyszła na świat ni to córka,
Ni to syn – coś na kształt szczurka, 
Na kształt myszki albo żabki, 
Czyli jakiś stworek rzadki”.

Idę uczyć się „Cara Sałtana” na pamięć, a wam szepnę na odchodnym, że pewien serwis aukcyjno-sprzedażowy posiada całkiem przyzwoity zasób tej książki.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W 1993 roku literackiego Nobla dostała... (podaj imię i nazwisko)