W.A.B, Kelly Luce, Dorota Konowrocka-Sawa

Kelly Luce, "Za tobą"

„Pull Me Under” to powieść rozpięta między dwoma światami, w których funkcjonuje zbliżająca się do czterdziestki Rio Silvestri, pielęgniarka, żona, matka dwunastoletniej Lily. Jeden z nich to teraźniejszość, małe amerykańskie miasteczko, codzienne sprawy. Ale Rio ma za sobą skomplikowaną przeszłość – urodziła się jako Chizuru Akitani, córka Amerykanki i Hiro Akitaniego, skrzypka nazywanego „żyjącym narodowym skarbem Japonii”. Jej mąż wie tylko, że wychowała się w Japonii i w pewnym momencie wróciła do ojczyzny matki, nie zna jednak szczegółów. 

Książka zaczyna się jak japoński horror: dziewczynka z nożem do papieru w dłoni wchodzi do pokoju nauczycielskiego i szepcze „To nie moja krew”. Jednak mimo mocnego, plastycznego otwarcia, opowieść Luce to subtelny dramat psychologiczny wpleciony w akcję, której wystarczyłoby na dwie książki. Zaznaczam przy tym od razu, że ku mojemu zdumieniu wszystkie wątki idealnie tu do siebie pasują, Luce nie wystawia wiary czytelnika na próbę. Sekret tkwi w wyraźnych, starannie skonstruowanych, wiarygodnych postaciach. Ich motywacje są całkowicie wiarygodne, solidnie umocowane w świecie przedstawionym – łatwo im ufać, łatwo im współczuć. 

Autorce bardzo zgrabnie udaje się zrobić z książki swoisty przewodnik po Japonii – patrzymy na nią oczami Rio wracającej do kraju dzieciństwa, opisującej na nowo znajome widoki, smaki, zapachy. Poznajemy lokalne święta, krajobrazy, tradycyjną pielgrzymkę 88 Świątyń, w którą wyruszają Danny i Rio, z każdym krokiem przypominająca sobie samotne dzieciństwo. „Celem pielgrzymki jest funkcjonowanie w teraźniejszości” – mówi bohaterka, ale dla niej wspinaczka do kolejnych miejsc kultu ma inne znaczenie, pozwala przywołać przeszłość i znaleźć odpowiedzi. Dorosła Chizuru traktowana jest w Japonii jak turystka – sprzedawcy próbują ją oczarować miejscowymi ciekawostkami i specyficznymi rytuałami, jednak Rio prowadzi z nimi w myślach gorzki dialog, ponieważ wie, co kryje się pod przyjazną pogawędką – niechęć do obcych, poczucie, że są barbarzyńcami, niezdolnymi by zrozumieć prawdziwą duszę Japonii. Wspomina o dwóch postawach, definiujących w Japonii stosunki między ludzkie: tatemae i honne, powierzchownej uprzejmości i odsłonięciu prawdziwego siebie.. 

Dobra książka, wciągająca, sprawnie grająca urokiem odległej Japonii bez mitologizowania jej mieszkańców. 
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?